Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 258

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
SP Tymowa » Blog Archive » Alternatywne przedszkole już otwarteAlternatywne przedszkole już otwarte


W dniu 27 października 2009r. w Szkole Podstawowej w Tymowej zostało otwarte alternatywne przedszkole. W uroczystościach otwarcia przedszkola wziął udział Burmistrz Ścinawy Pan Andrzej Holdenamjer, Pani Grażyna Matkowska-Rudomino Kierownik Referatu Oświaty Kultury, Sportu i Turystyki, ks. Jerzy Buła, Pani Małgorzata Hajnisz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tymowie, Pan Mariusz Lalewicz ze Stowarzyszeniem Civis Europae z Lubina oraz rodzice przedszkolaków.

Alternatywne przedszkole na terenie Szkoły Podstawowej w Tymowej powstało szczególnie dla dzieci z miejscowości: Tymowa, Chełmek, Dziesław , Buszkowice, Przychowa, Lasowice i Dębiec. Ośrodek przedszkolny w Tymowej zorganizowany jest w ramach projektu ?Równe szanse?, który współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt ?Równe szanse? ma na celu utworzenie sieci alternatywnych ośrodków przedszkolnych dla dzieci w wieku 3-5 lat na terenach wiejskich zagrożonych wykluczeniem społeczny , powstał na bazie doświadczeń stowarzyszenia Civis Europae w realizacji usług edukacyjnych dla dzieci i młodzieży we współpracy z Zespołem Szkół Społecznych w Lubinie oraz Społecznym Przedszkolem Montessori w Lubinie.

Jak wszystkim wiadomo bardzo odczuwalny jest brak placówek przedszkolnych w wiejskich miejscowościach ? mówi Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenamjer. Niewielka liczba dzieci w wieku 3-5 lat ze wsi korzysta z edukacji przedszkolnej. Dzieci nie mają do niej dostępu z powodów finansowych, geograficznych (duża odległość przedszkola od miejsca zamieszkania) ? dodaje Burmistrz.

Te wszystkie bariery w dostępie do edukacji przedszkolnej stowarzyszenie Civis Europae wraz z Burmistrzem Ścinawy postanowiło przynajmniej dla części dzieci z terenów wiejskich naszej gminy pokonać.

Opieka i zajęcia dydaktyczne w ośrodku przedszkolnym prowadzonym przez Civis Europae będą całkowicie bezpłatne. Podobnie rodzice nie będą ponosić żadnych kosztów za wyżywienie. Dzieci z okolicznych miejscowości, będą miały zapewniony dowóz mikrobusem.

Bogata jest również oferta dydaktyczna. Poza obowiązkową realizacją materiału w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego -25 godz. tygodniowo, dzieci będą miały 3 godziny języka angielskiego. W przypadku pojawienia się u dzieci problemów psychologicznych lub rozwojowych będzie zorganizowana opieka wykwalifikowanego pedagoga i logopedy.

Zapewnienie wyrównywania warunków szans edukacyjnych dzieci na początkowym etapie edukacji przyczyni się do identyfikacji potrzeb edukacyjnych, dysfunkcji rozwojowych oraz eliminacji barier uniemożliwiających edukację.

Przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej i w Polsce przez Fundację im. J. A. Komeńskiego badania dotyczące rozwoju dzieci wskazują na olbrzymie znaczenie dostępu do edukacji od najmłodszych lat. Dzieci uczęszczające do przedszkoli, poprzez kontakt z rówieśnikami, lepiej się rozwijają emocjonalnie, werbalnie, społecznie oraz intelektualnie. Uczą się samodzielności a później o wiele lepiej radzą sobie w szkole.

Występują potrzeby zorganizowania tego typu form wychowania przedszkolnego również w innych miejscowościach naszej gminy, lecz niestety brakuje odpowiednich pomieszczeń, które można by adoptować w celu edukacji najmłodszych ? mówi Burmistrz Ścinawy.

W przedszkolu w Tymowej obecnie uczy się i bawi 26 dzieci. Program realizowany będzie w do 19 kwietna 2011 r.Comments are closed.